Çok uzak olmayan bir geçmişte, birçok kişi oyun oynamayı zaman kaybı olarak görüyordu. Yapacak başka bir şeyin olmadığı bir Cumartesi günü zaman geçirmek için yaptığınız bir şeydi. Şimdi, bu bakış açısı esports ile değişiyor.

Seçkin bir seviyede video oyunları oynayarak para ve ün kazanmak mümkün. Esports’ta uzun vadeli bir kariyer yapmak bile mümkün.

esports

40’tan fazla üniversiteden 7 milyon dolar değerinde burs verildiğinde, Gen Z’nin (1995-2010 doğumlu) dijital yerlileri, asılsız ve profesyonelce ilerlemeden önce üniversite seviyesinde fırtına ile eşlik etmeye hazır. Oyun oynamak, sosyal olarak oyun oynamayı, dünyanın dört bir yanından diğer oyuncularla bağlantı kurmayı ve rekabet etmeyi sağlayan bu neslin çoğu için doğal bir seçenektir. Genç oyuncular, gelecekte stratejik temettü, takım çalışması, zaman yönetimi ve güvende bir artış gibi, kar payını ödeyecek yaşam boyu beceriler de geliştiriyorlar.Eğer genç bir oyuncunun ebeveyni iseniz, çocuklarınızın giriş yaptığı saatlerde üzülmeyin – bunun yerine potansiyel değeri görmeyi deneyebilirsiniz. Tutumunuz aslında çocuğunuzun bir sektör uzmanı olmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, gelişmekte olan medya üzerinde bazı arka plan ve bakış açılarına sahip olmak önemlidir. Bu, bu yazının ana odağı olacak.

Esports’a Nasıl Girilir:

İlk önce, bir şey hakkında net olalım. Diğer spor liglerinin esporları gibi iki tür kariyere de sahipler. Aslında oynayanlar ve onları destekleyen altyapının bir parçası olanlar.

Esports oynayan çocuk

Profesyonel oyuncuların kariyerine ek olarak, aşağıdaki pozisyonları içerebilecek başka spor fırsatları vardır:

 • evsahibi
 • Koç
 • Gazeteci
 • Satış ve pazarlama uzmanı
 • Hakem
 • Organizasyon sahibi
 • Sosyal medya Yöneticisi
 • Organizasyon müdürü
 • ajan
 • Sponsor
 • flama

Ancak, bu yazıda profesyonel oyuncuların kariyerine daha fazla odaklanacağız. Aşağıdakiler, tanıtımlara girmeye yardımcı olabilecek bazı stratejilerdir. Bu nedenle, ister genç bir yetişkin, ister genç veya ister yetişkinlerle ilgilenen bir çocuğun ebeveyni, bu makale doğru yönde ilerlemenize yardımcı olabilir. Nasıl yapıldığını öğrenmek için bu ipuçlarını izleyin.Sadece Bir Oyun Odaklanın

En çok hangi tür oyunlardan hoşlandığınızı bulmanız ve bir oyuncu olarak en çok kendinizden emin olduğunuz birini seçmeniz gerekir. En popüler oyun türlerinden bazıları, Counter-Strike gibi birinci şahıs nişancı (FPS), StarCraft gibi gerçek zamanlı stratejiler (RTS), DOTA gibi çok oyunculu çevrimiçi savaş arenaları (MOBA), kart oyunları ve dövüş oyunlarıdır.

Bir Oyun Platformu Seçin

Bir oyuncu oyununu seçtikten sonra, en uygun oyun platformlarını bulma zamanı gelmiştir. Sadece bir PC değil, Xbox veya Playstation gibi oyun platformları da olabilir.

Ayrıca, bir denetleyici fareyi ve klavyeyi değiştirebilir. Yani PC dışındaki platformları tercih ederseniz yatırımlara hazır olun. Ancak, bir PC’nin bile sahip olduğunuzdan daha güçlü bir işlemciye ihtiyacı olabilir.

Esports Eğitiminiz Sırasında Popüler Teknikler ve Taktikler Çalışın

Bu, video eğitimlerini veya çevrimiçi canlı yayınları izleyerek ve deneyimli oyunculardan bir şeyler öğrenerek elde edilebilir. Başlarken bunu yapmanın popüler yolları, mevcut oyuncuların ve etkileyicilerin yeteneklerinizi geliştirmenize ve seçtiğiniz oyunla ilgilenen diğer oyuncuları bulmanıza yardımcı olabileceği Twitch.tv ve YouTube’dur. .Diğer Oyuncularla İletişim Kur

Aynı oyunu oynayan kendi arkadaş ağını kur. Bu, oyun içi sohbetler, özel forumlar veya sosyal ağlar sayesinde kolayca başarılabilir.

Çok pratik yap

Hazır olun, çünkü bir spor kariyerinde istenen beceri seviyesine ulaşmak için saatlerce pratik yapmanız gerekecek. Buna ek olarak, yetenek seviyesi yüksek olan diğer oyuncularla pratik yapmanız gerekir.

Bir takıma katıl

Bir takım oyunu oynamayı planlıyorsanız, kurulmuş bir oyuncu grubuyla oynamaya başlamanız önemlidir. Oyun stillerine alışmak için aynı oyuncularla düzenli olarak oynamalısınız ve grup olarak başarılı olmalısınız.

Bir Oyun Ligine Katılın

Lise Esports Ligi , KeSPA, ESL, ESEA ve MLG gibi oyun ligleri bir ekibin şampiyonluk turnuvasına götüren sezonluk bir yarışmaya katılmasına izin veriyor.Çevrimiçi Turnuvalara Katılın

Çevrimiçi bir turnuva kazanmak takımın tanınmasına ve bazen de nakit ödüllere neden olabilir.

LAN (Yüz Yüze) Turnuvalarında Yarışın

Oyuncu turnuvaya katılamamış olsa bile, sadece atmosferi hissetmek için izleyici olarak katılabilir ve esports’da kariyer kazanmak için neye ihtiyaç duyduğunu anlayabilir.

Çevrimiçi Varlığınızı Artırın

Profesyonel bir oyuncu olma hedefinize ulaşmak istiyorsanız, diğer oyuncularla ağ oluşturmaya başlamak için çevrimiçi itibarınızı oluşturmaya başlamanız gerekir. Bunu, en sevdiğiniz oyunların video eğitimlerini oluşturarak veya ilgili bloglar için yazarak ya da sadece Twitter, Instagram, YouTube, Snapchat ve diğer sosyal medya kanallarında aktif tutarak yapabilirsiniz.

Esports’a girmek: Ebeveynlerin bilmesi gerekenler

Yaklaşan bir espor yarışmacısının ebeveyni iseniz, bilmeniz gereken birkaç şey var. Genç bir yetişkin veya genç iseniz, muhtemelen bu bölümden geçebilirsiniz.

sporlara girmek
 1. Esports profesyonellerinin sağlıklı beslenmeleri gerekir – Herhangi bir profesyonel rakip olarak, bir esports oyuncusu sağlıklı bir diyet sürdürmelidir. Çocuğunuzu şekerli ve yağlı yiyeceklerden uzak tutmaya çalışın. Esports aynı poz uzun süre sabit kalmayı içerir. Abur cuburla birlikte bu, çocuğunuzun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.
 2. Profesyonellerin harekete ihtiyacı olan esporlar – Çocuğunuzu hareket etkinlikleriyle meşgul edin ve mümkün olduğunda açık havada en az bir saat geçirmelerini teşvik edin. Bu sadece sağlıklarını değil, gelecekteki yarışmalar için de konsantrasyonları artıracak. Lütfen oyunla ilgili olası yaralanmalarla ilgili bilgileri inceleyin, çocuğunuzu onlara göre eğitin.
 3. Espor profesyonellerinin sağlıklı uykuya ihtiyacı vardır – Çocuğunuz oyunlarına bakarken ne tür bir programa sahip olursa olsun, en az sekiz saat uyuduklarından emin olun. Uykularını düzenli tutun ve rahatsız edilmeyin.
 4. Espor profesyonellerinin desteğe ihtiyacı var – Çocuğunuzun yeteneklerinden asla şüphe etmeyin. Onları, başka bir sporda olduğu gibi, eşlik etmeye giderken desteklemeye çalışın ve onlara her çocuğun ihtiyacı olan sevgiyi verin.
 5. Profesyonellerin ağ kurmaya ihtiyacı olan esporlar – Çocuğunuzun katılabileceği oyunla ilgili etkinliklere biraz para yatırın. Herhangi bir oyuncunun bir takımın veya daha geniş bir topluluğun parçası olması önemlidir, bu yüzden dışarı çıkmak ve sosyalleşmek için harika bir fırsat olacaktır.Ağ oluşturma hakkında konuşan, mevcut seçeneklerden biri , JKCP tarafından sağlanan ve Villanova Üniversitesi ve Haverford College tarafından barındırılan Philadelphia’daki NSG yaz kampı gibi bir esports eğitim kampına katılmak . N3rd Street Gamers (NSG), yarı profesyonel ve yeni başlayanlara hizmet veren bir esportur ağıdır. Oyun topluluklarındaki insanları mekan alanı, donanım, turnuva yönetimi ve yayın hizmetleri ile birleştirir.

bilgisayar esports

Esports yaz kampında tipik bir gün aşağıdaki bileşenlerden oluşacaktır:

 • Mesleki eğitim ile rekreasyonel oyun
 • Esports kariyer gelişimine vurgu yapan etkileşimli dersler
 • Turnuva yarışması

Öğrenciler Dota 2, Overwatch, Starcraft, Rocket League ve daha pek çok farklı oyunda deneyim kazanma şansına sahip olacaklar. Her oturum sırasında, öğrenciler ve eğitmenler en sevdikleri oyunları seçecek ve final turnuvası için antrenman yapacaklardır.

Bu nedenle, çocuğunuz esports’da nasıl bir iş bulacağını merak ediyorsa, bu makaledeki bilgilerin size daha fazla güven vermesini umuyoruz. Bu arada, çocuğunuz hobilerini paylaşan ve girişimlerini destekleyen ebeveynleri olduğu için çok şanslı, bu yüzden devam edin!

Her Şey Tamam Ben Bir Espor’cuyum Diyorsan Son Adım Esporcu Belgesi/Lisansı O Da Çok Kolay Buraya Tıklayarak Esporcu Belgesi Nasıl Alınır Öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here