“Tedarik zinciri”, bir ürünün üretimden ve son olarak da müşterinin eline geçmesi için attığı yolu tanımlayan süslü bir terimdir. Sert çekirdekli tedarikçi zinciri guruları ile konuşacak olursak, bir ürünün tedarik zincirinin bir öğeyi imal etmek için kullanılan malzemelerin (yağ ve kauçuk gibi) madenciliğine kadar ulaşması konusunda ısrar ederlerdi. Ama bu biraz yoğun.  

Bu kılavuzun amaçları doğrultusunda, bu kadar detaylı olmamıza gerek yok. Tedarik zincirini oluşturan en uygun üç oyuncuyu anlamanız yeterlidir: üreticiler, toptancılar ve perakendeciler.  

İşte başlıyoruz: Üreticiler – Üreticiler ürünü yaratır ve çoğu doğrudan halka satmaz. Bunun yerine, toptancı ve perakendecilere toplu olarak satıyorlar.  

Doğrudan üreticiden satın almak, satış için ürün satın almanın en ucuz yoludur, ancak çoğunun karşılamanız gereken minimum satın alma gereksinimleri vardır. Ayrıca, müşterilere satış yaparken ürünleri stoklamanız ve sonra yeniden göndermeniz gerekecektir. Bu nedenlerden dolayı, doğrudan bir toptancıdan satın almak genellikle daha kolaydır.

Toptancılar – Toptancılar, ürünleri üreticiden toplu olarak satın alır, hafifçe işaretler ve daha sonra halka satmak için perakendecilere satar. Satın alma minimumları varsa, genellikle üretici tarafından talep edilenden çok daha düşüktürler.  

Toptancılar genellikle düzinelerce (yüzlerce olmasa da) üreticilerin ürünlerini stoklayacak ve belirli bir endüstride veya alanda faaliyet gösterme eğilimindedir. Bunların çoğu kesinlikle toptancı operatörleridir, yani sadece genel satıcılara değil, sadece perakendecilere sattıkları anlamına gelir.  

Perakendeciler – Perakendeci , bir markup ürüne doğrudan halka satan kişidir. Siparişlerinizi dropshipping sağlayıcılar aracılığıyla yapan bir işletmeyi yönetiyorsanız, bir perakendecisiniz.Dropshipping Bir Hizmettir, Rol Değil

“Dropshipper” in tedarik zincirinde listelenen oyunculardan biri olmadığını göreceksiniz. Niye ya? Çünkü üç üreticiden herhangi biri, toptancı veya perakendeci, bir damla nakliye şirketi olarak hareket edebilir!

Bir üretici ürünlerini doğrudan müşterinize göndermeye istekliyse, sizin adınıza “dropshipping” olur. Benzer şekilde, bir perakende tüccarı dropship teklif edebilir, ancak fiyatı doğrudan üreticiden almadığı için fiyatı toptancı kadar rekabetçi olmayacaktır.

Sırf birinin “dropshipper” olduğunu iddia etmesi, toptan fiyatlandırma yaptığınız anlamına gelmez. Bu sadece şirketin sizin adınıza ürün göndereceği anlamına gelir. En iyi fiyatlandırmayı elde etmek için, bir sonraki bölümde derinlemesine ele alacağımız bir konu olan meşru bir toptancı veya üretici ile doğrudan çalıştığınızdan emin olmak istersiniz.  

Eylemde Bırakma: Sipariş Süreci

Artık katılan oyuncuları anladığınıza göre, bir damla gönderilen siparişin nasıl işlendiğine bir bakalım. Örnek olarak, akıllı telefonlar için aksesuar konusunda uzmanlaşmış çevrimiçi bir mağaza olan teorik mağazamız Phone Outlet ile verilen siparişi takip edeceğiz. Phone Outlet, tüm ürünlerini doğrudan toptancıdan, Toptan Aksesuar olarak adlandıracağız. 

İşte tüm sipariş sürecinin nasıl görünebileceğinin bir örneği:Adım 1 – Telefon Çıkışı ile Müşteri Siparişleri Verin 

Bay Allen, yeni akıllı telefonunun kasasına ihtiyaç duyuyor ve Phone Outlet’in çevrimiçi mağazasından sipariş veriyor. Sipariş onaylandıktan sonra birkaç şey olur:

  • Telefon Çıkışı ve Bay Allen otomatik mağaza yazılımı tarafından oluşturulan yeni düzenin bir e-posta onayı (olasılıkla aynı) olsun.
  • Bay Allen’ın ödemesi ödeme işlemi sırasında alınır ve otomatik olarak Phone Outlet hesabına yatırılır.

Adım 2 – Telefon Aksesuar Çıkışı Tedarikçisine Sipariş Verdi

Bu adım genellikle Phone Outlet kadar e-posta siparişi onayını Toptan Aksesuar satış temsilcisine iletmek kadar kolaydır. Wholesale Accessories, Telefon Outlet’in kredi kartında dosyaya sahiptir ve nakliye veya işlem ücretleri de dahil olmak üzere malların toptan fiyatı için faturalandırır.

Not: Bazı karmaşık dropshippers, otomatik XML (envanter dosyaları için ortak bir format) sipariş yüklemesini veya siparişi manuel olarak çevrimiçi yerleştirme özelliğini destekler, ancak e-posta, dropshipping tedarikçilerine sipariş vermenin en yaygın yoludur, çünkü evrensel ve kullanımı kolaydır.  

Adım 3 – Toptan Aksesuarlar Siparişi Gönderir

Maddenin stokta olduğunu ve toptancının Phone Outlet kartını başarılı bir şekilde şarj edebildiğini varsayalım, Toptan Aksesuar siparişi kutulayıp doğrudan müşteriye gönderecektir. Sevkıyat Toptan Aksesuarlardan gelmesine rağmen, Telefon Çıkışı’nın adı ve adresi iade adresi etiketinde görünecek ve logosu faturada ve irsaliyede görünecektir. Gönderi kesinleştikten sonra Wholesale Accessories, bir faturayı ve takip numarasını Phone Outlet’e e-postayla gönderir.  

Not: Gönderilen siparişlerin teslim süresi genellikle düşündüğünüzden daha hızlıdır. Çoğu kaliteli tedarikçi, birkaç saat içinde kapıdan sipariş alabilecek ve satıcıların dropshipping tedarikçisi kullanırken bile aynı gün gönderinin reklamını yapabilecek.  Adım 4 – Telefon Çıkışı Gönderi Müşterisini Uyarır

Takip numarası alındıktan sonra, Phone Outlet, muhtemelen çevrimiçi mağaza arayüzünde yerleşik olan bir e-posta arayüzünü kullanarak, izleme bilgilerini müşteriye gönderir. Sipariş sevk edildiğinde, ödeme tahsil edilir ve müşteri bilgilendirilir, sipariş ve karşılama süreci tamamlanır. Phone Outlet’in karı (veya kaybı), Bay Allen’a ne ödeme yaptığını ve Toptan Aksesuarlara ne ödediğini arasındaki farktır.

Dropshippers görünmezleri

Sipariş verme ve yerine getirme sürecindeki kritik rolüne rağmen, dropshipper son müşteri için tamamen görünmez. Paket alındığında, yalnızca Phone Outlet’in iade adresi ve logosu gönderinin üzerinde olacaktır. Bay Allen yanlış davayı alırsa, doğru ürünü göndermek için Toptan Satış Aksesuarları ile perde arkasına koordine edecek olan Phone Outlet ile iletişime geçecektir.   

Dropshipping toptancı son müşteri için mevcut değil. Tek sorumluluğu ürünleri stoklamak ve sevk etmektir. Her şey – pazarlama, web sitesi geliştirme, müşteri hizmetleri vb. – satıcının sorumluluğundadır.   

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here